W tym artykule chciałabym Wam przybliżyć pojęcia domeny i hostingu. Wiem, że dla wielu osób są to pojęcia znane i oczywiste, ale może znajdzie się garstka osób, które zaczynają swoją przygodę związaną ze stronami internetowymi i nie wiedzą co jest potrzebne, aby zaistniała ona w internecie. Dla nich głównie skierowany jest ten wpis i mam nadzieję, że będzie pomocny, chociaż w podstawowym stopniu.
Co to jest domena?
Domena to nazwa, pod którą Twoja strona widoczna jest w internecie.
Składa się ona z dwóch elementów:
1. Nazwy głównej – w moim przypadku jest to „wp-design”,
2. Końcówki – u mnie „pl”.
Nazwę główną dzieli od końcówki kropka „.”.
Nazwę główną wybieramy sami, zazwyczaj jest to wyraz bądź ciąg wyrazów związanych tematycznie z zawartością strony, np. nazwa firmy lub organizacji, nazwa działalności, imię i nazwisko autora strony itp.
Końcówkę – wybieramy z wielu ogólnodostępnych. Najczęściej powiązane są z krajem i językiem w jakim zawarta jest treść naszej strony internetowej. Dla przykładu, jeśli strona jest w języku polskim i skierowana jest do odbiorców z Polski, warto zastosować końcówkę „pl”. W przypadku stron wielojęzycznych i skierowanych do osób z całego świata, warto użyć np. „com”.
Co to jest hosting?
Hosting to miejsce/przestrzeń na serwerze, na którym umieszczona jest nasza strona. Przestrzeń taką wykupuje się od wybranej firmy hostingowej, która w swojej ofercie udostępnia nam odpowiednią ilość miejsca na swoim serwerze i pobiera za to opłaty.
Jaką firmę hostingową wybrać?
Firm hostingowych jest bardzo dużo, każda z nich oferuje różnego rodzaju pakiety w zróżnicowanych cenach. Przed zakupem warto zastanowić się, jaki pakiet byłby odpowiedni dla naszej strony internetowej. W przypadku małych stron wizytówkowych sprawdzają się najmniejsze i najtańsze pakiety. W przypadku stron z dużą zawartością grafiki , sklepów internetowych czy rozbudowanych blogów, warto wykupić droższy pakiet, który oferuje więcej miejsca na serwerze.
W każdym momencie można przejść z tańszego pakietu na droższy.
Przy wyborze firmy hostingowej warto wziąć pod uwagę następujące parametry:
- pojemność serwera – dla małych stron wizytówkowych wystarczy ok. 1GB;
- transfer – najlepiej, żeby był nielimitowany;
- obsługa PHP/ Bazy danych MySQL/FTP – niezbędne dla stron opartych na WordPressie;
- liczba kont email – w ramach hostingu możemy tworzyć skrzynki mailowe, warto zwrócić uwagi ile takich kont mamy możliwość stworzyć w ramach danego pakietu hostingowego;
- certyfikat SSL – warto, aby firma hostingowa oferowała dodanie takiego certyfikatu w cenie pakietu, to dodatkowe zabezpieczenie dla strony umieszczanej w sieci;
- cena – często firmy hostingowe oferują atrakcyjne ceny w pierwszym roku korzystania z ich usług, a w następnych latach ceny rosną. Warto na to zwrócić uwagę i przeanalizować koszty roczne wybranego pakietu, zarówno przy zakupie – a więc w pierwszym roku, jak i w kolejnych latach.
Sprawdzone firmy hostingowe?
W swojej pracy miałam do czynienia z kilkoma firmami, każda na swój sposób wyróżnia się pod innymi względami.
1. LH.pl – zapewnia duże wsparcie techniczne, szczególnie dla osób początkujących oraz ma nie wygórowane ceny. Szczegółowo zalety tej firmy opisuje blogerka Ola Gościniak w swoim artykule – zachęcam do przeczytania.
2. ZENBOX.pl – dosyć wysokie ceny, ale wszystkie wyżej wymienione parametry są zawarte w cenie.
3. OVH.pl – dosyć wysokie ceny, ale wysoki poziom usług.
4. WEBD.pl – atrakcyjne ceny pakietów i sprawne wsparcie techniczne, certyfikat SSL jest niestety dodatkowo płatny.
Gdzie można zakupić domenę?
Każda firma hostingowa umożliwia zakup nie tylko hostingu, ale i domeny. Przed zakupem trzeba sprawdzić jej dostępność – może się zdarzyć, że wybrana przez nas nazwa domeny jest już wykupiona przez inną osobę i przez to niedostępna. Na stronie firmy hostingowej w zakładce „Domeny” sprawdza się czy dana domena jest wolna.
Przy zakupie domeny warto zwrócić uwagę na cenę w pierwszym roku jej użytkowania i w kolejnych. Zdarza się, ze firmy hostingowe oferują atrakcyjne ceny zakupu domeny za okres 1 roku, a w drugim roku zwiększają cenę i to nawet o 100%.
Najwygodniej jest wykupić domenę i hosting w jednej firmie, ale można to rozdzielić na dwie różne firmy – zakupić domenę w innej formie hostingowej, a hosting w innej, a następnie domenę przenieść.
Zakup domeny i hostingu jest niezbędny do tego, aby strona zaistniała w internecie.
Jeśli potrzebujesz pomocy przy zakupie domeny lub hostingu, nie wiesz jaką firmę hostingową wybrać i na jaki pakiet się zdecydować – SKONTAKTUJ SIĘ ZE MNĄ!
Zyggi Paszczyk
A co to są subdomeny?
Eliza Ostrowska
Dziękuję za pytanie. Subdomena to nowy adres strony internetowej tworzony w oparciu o istniejącą domenę. Nazwa subdomeny dodawana jest do nazwy naszej domeny (najczęściej przed) i oddzielona kropką, w moim przypadku wyglądałoby to tak: „subdomena.wp-design.pl”. Pozdrawiam 🙂
Karolina
Przydatny artykuł! Pozdrawiam 🙂
Eliza Ostrowska
Dziękuję i pozdrawiam 🙂
Adam
Dobrze wyjaśnione podstawy. Dzięki za wpis.