Z punktu widzenia osoby zajmującej się tworzeniem stron internetowych wiem, że dobrze dobrane, duże i wyraźne zdjęcia dodają uroku stronie. Te spostrzeżenia przekazuję też moim klientom i proszę ich, aby takie mi dostarczali na potrzeby budowy ich strony.
Ale co w przypadku, kiedy klient nie dysponuje własnymi zdjęciami, a chciałby, żeby pojawiły się na stronie?
Najprostrzym rozwiązaniem wydaje się skorzystanie z wyszukiwarki internetowej, wpisaniu odpowiedniej frazy w zakładce Grafika i pobraniu obrazka.
I teraz nasuwa się kolejne pytanie, czy taka forma pobrania grafiki jest legalna?
Otóż NIE i tak robić nie można.
Każde zdjęcie, grafika czy treść, umieszczona w internecie objęta jest prawami autorskimi, które chronią autorów tych dzieł przed takiego typu czynnościami. Nie można dobrowolnie pobierać czegoś, co należy prawnie do kogoś innego, chyba, że ta osoba wyrazi na to zgodę.
I co w takiej sytuacji?
Możemy skorzystać z legalnych banków zdjęć, które dzięki licencji Creative Commons (utworzonej przez amerykańską organizację non-profit, której celem jest ochrona praw autorskich w połączeniu z możliwością dzielenia się twórczością), są ogólnodostępne i możliwe do pobrania bez konieczności wyrażenia zgody przez autora.
To jest bardzo wygodne rozwiązanie, które często polecam swoim klientom, ponieważ daje możliwość pobrania dużych, pięknych zdjęć i to często całkowicie za darmo.
Takich banków jest wiele, poniżej przedstawiam listę kilku z nich, z których czasem korzystam w swojej pracy.
To tylko wybrane propozycje, mam nadzieję, że pomocne.
Jeśli szukasz pomocy w znalezieniu odpowiednich zdjęć dla swojej strony, zapraszam do KONTAKTU, chętnie pomogę.
Ina
Super!